Jak zrobić dobre zdjęcia potraw do menu?

Zanim klient w ogóle zdecyduje się na wybór konkretnego dania, chciałby zobaczyć jego zdjęcie, aby wiedzieć, czego mniej więcej może się spodziewać. Opis to jedno, ale nic tak nie działa na zmysły jak widok apetycznego jedzenia. Restauratorzy powinni wobec tego zadbać o to, aby odpowiedniego przygotować danie i umiejętnie je sfotografować, przedstawić z jak najlepszej strony. Nie bez powodu w książkach kucharskich mamy niesamowite ilustracje, które zachęcają do kupienia wybranej pozycji i samodzielnego odwzorowania tego w zaciszu swojej kuchni. Menu bez zdjęcia potraw jest jak pączek bez nadzienia, czegoś po prostu brakuje. Restauracja potrzebuje efektownych zdjęć do zainteresowania klientów co jest niezbędne do odniesienia sukcesu.

Pora na przygotowanie smacznego menu w wersji papierowej

Nie trzeba wcale zatrudniać profesjonalnego fotografa do wykonania udanych zdjęć potraw do restauracyjnego menu. Wystarczy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, aby uzyskać pożądane efekty. Oczywiście należy zapomnieć o bylejakości, wszystko musi zostać odpowiednio przemyślane, z dbałością o każdy szczegół. Nie bez powodu mówi się, że jemy oczami. W lokalu gastronomicznym musimy zaryzykować, jeśli nigdy nie mieliśmy okazji spróbować konkretnego dania. Opieramy się wtedy właśnie na obiecujących zdjęciach poszczególnych potraw i na ich podstawie najczęściej podejmujemy decyzję.

Potrawy przeznaczone do sfotografowania muszą zostać dopieszczone do maksimum, nie ma mowy o żadnych defektach. Nawet najlepszy sprzęt i ustawienie oświetlenia na nic się nie zdadzą, jeśli danie samo w sobie nie zachęca do skosztowania. Za pomocą pewnych trików można jedynie nadać mu charakteru, zaprezentować od jak najlepszej strony i podkreślić największe atuty. To właśnie światło odgrywa tutaj kluczową rolę, najlepiej wobec tego fotografować w świetle dziennym, aby uzyskać naturalny efekt. Można nawet wykonać sesję na zewnątrz lub przy oknie, przez które wpada łagodne światło. Zawsze możemy wspomóc się lampami. Miękkie światło będzie strzałem w dziesiątkę, bo pozwoli na uniknięcie nieestetycznych cieni. Optymalna pora na sesje fotograficzną przypada na 2-3 godziny po wschodzie/zachodzie słońca. Wystrzegać powinno się lampy błyskowej.

Czas przejść do konkretów

Zanim sięgniemy po aparat fotograficzny, trzeba zadbać o wytworzenie odpowiedniej aranżacji, dopasowanej do konkretnej potrawy. Priorytetem jest jedzenie, dlatego należy pozbyć się wszystkich zbędnych rzeczy z kadru. Wyeksponować powinno się kluczowe niuanse potrawy. Przydadzą się dodatkowe rekwizyty w postaci świeżych produktów, przypraw, kwiatów, ziół. Wszystko to może znaleźć się gdzieś w tle, w sąsiedztwie zastawy, deski do krojenia sztućców, serwetek i obrusów. Zawsze możemy też zrobić tło samodzielne – efektownie prezentuje się drewno, tkanina, wydrukowana powierzchnia o ciekawej strukturze. Potrawy przed sfotografowaniem można też upiększyć, aby wyglądały na maksymalnie świeże. Jak najbardziej warto bawić się kolorystyką, ale nie należy przesadzać z różnorodnością – wystarczy skupić się na trzech kolorach, do których dobierzemy tło i pozostałe rekwizyty.

Potrawy zaleca się fotografować w taki sposób, aby pokazać cały talerz wraz z rekwizytami. Najlepsze ujęcia to te z lotu ptak i z boku. Dodatki zawsze muszą być dobierane w taki sposób, aby tworzyły spójną całość z motywem głównym..Jeśli chodzi o sam sprzęt do wykonywania zdjęć, to nie musi być on profesjonalny i z wysokiej półki cenowej, nada się model z matrycą APS-C, ze standardowym obiektywem, obowiązkowo ze statywem. Zaleca się fotografować mniejsze porcje, co po prostu wygląda apetyczniej. Wystarczy je ładnie udekorować, aby podbić walory estetyczne i smakowe. Warto skupić się na detalach, które przyciągną wzrok, będą dopełnieniem całej kompozycji. Z jedzeniem jest tak, że najlepiej prezentuje się zaraz po przygotowaniu, dlatego sesja fotograficzna nie może się wydłużać w czasie. Niektóre potrawy bardzo szybko tracą wizualnie na świeżości, czyli na atrakcyjności. Zawsze można wspomóc się mgiełką lub palnikiem, ale to już nie to samo. Cały osprzęt i aranżacja muszą być już gotowe, aby nie trzeba było ponownie przyrządzać potrawy.

Mamy zdjęcia i co dalej?

Nawet jeśli uda nam się zrobić ładne zdjęcia potrawom, zawsze można jeszcze bardziej wydobyć z nich to, co najlepsze za pomocą umiejętnej obróbki. Do dyspozycji mamy przeróżne programy do edytowania zdjęć, dzięki którym staną się wysokojakościowe. Retusz pozwala na wyprostowanie, wykadrowanie, modyfikację kontrastu i nasycenia kolorów, ustawienie jasności. Nie mówiąc już o szeregu aplikacji z gotowymi filtrami. Takie dopieszczone fotografie będą unikalną wizytówką restauracji, które wyróżnią się na tle konkurencji, wpłyną korzystnie na budowanie pozytywnego wizerunku i umocnią markę lokalu.


Szukasz innowacyjnych rozwiązań dla swojej restauracji?

Dobrze trafiłeś

Sprawdź co możemy tobie zaoferować